Sledujte nás

Autorské čítanie Šípkové Růženky naruby v Bratislave

Autorské čítanie Šípkové Růženky naruby v Bratislave

V Bratislave sa 30. júla na kultúrno-edukačnom podujatí stretli deti, rodiny a odborníci z dia komunity. Na akcii venovanej problematike detí s celoživotným ochorením diabetes mellitus I. čítala autorka knihy Šípkové Růženky naruby Diana Kutilová úryvky príbehu o živote dievčaťa s cukrovkou prvého typu. Návštevníkom zároveň poskytovali lekári a špecialisti odborné konzultácie a Malá akadémia správneho stravovania detí predstavila edukačný program.

„Knihu som napísala, aby otvorila pohľad ľudí na život detí s cukrovkou. Má im povedať, aký veľký význam pre ne má byť súčasťou kolektívu. Chcú sa rovnocenne integrovať do spoločnosti a nebyť vyčleňované. Veď pre všetky deti, bez ohľadu na ochorenie, je dôležité nadväzovať priateľstvá. Zároveň si želám, aby kniha pomohla rodinám, pre ktoré je žiaľ diabetes každodennou realitou,“ uviedla Diana Kutilová. Autorka je mamou dospievajúceho dievčaťa s diabetom a tiež realizátorka projektu Sladké deti v Českej republike.

Známych je viacero druhov cukrovky, v súčasnosti však patrí diabetes 1. typu medzi najčastejšie metabolické ochorenia v detskom veku. Týmto ochorením dochádza k zníženej produkcii inzulínu v tele kvôli zlému fungovaniu podžalúdkovej žľazy. Hoci ide mnohokrát najmä o genetickú predispozíciu, na cukrovku môže dieťa ochorieť aj keď touto chorobou netrpel nikto z rodiny. Objavujú sa aj prípady, kedy sa ochorenie u bábätka objaví do pol roka od narodenia, vtedy ide o vrodenú chybu metabolizmu. Diabetes môžu u detí vyvolať i nadmerný stres, zmeny zdravotného stavu alebo vírusy. Následkom toho môže nastať tvorba protilátok proti bunkám podžalúdkovej žľazy, ktoré produkujú inzulín.

Základom a najdôležitejšou súčasťou liečby detí s diabetom je podávanie inzulínu. Dnes existujú viaceré možnosti – inzulínové perá či pumpy. Potrebné je zabezpečiť deťom pravidelný denný režim, ochrana pred infekciou, minimalizácia stresových situácií a predovšetkým vhodné stravovanie.

„Detí s ochorením diabetes mellitus I. podľa lekárskych záznamov v posledných rokoch pribúda. Musia sa už v ranom veku naučiť, ktoré potraviny sú vhodné a kontrolovať si ich príjem. Aj preto sme sa rozhodli vytvoriť dobrovoľnícku edukačnú iniciatívu Malá akadémia správneho stravovania detí, ktorá deti učí rozlišovať zdravé potraviny a aké dôležité je konzumovať energeticky hodnotné jedlo. V rámci projektu sme sa spojili i so slovenskou Farmou Kameničany, ktorá na naše podujatia dodáva chutné sladké paradajky, z ktorých majú deti veľkú radosť,“ vyjadrila sa na podujatí Mgr. Klaudia Šugrová, MHA.

Fotoreport