Sledujte nás

Čmeliak zemný, „opeľovač“ našich paradajok

Čmeliak zemný, „opeľovač“ našich paradajok

Zaujímavosťou pestovania zeleniny v našich skleníkoch je bezpochyby zavedenie čmeliakov ako hlavných opeľovačov. V blízkosti porastu sú umiestnené úle, ktoré sú domovom tisícky z nich. Čmeliaky tak môžu "pracovať" na rastlinách s jasnou predstavou toho, kde je ich úľ. Veľmi rýchlo si zmapujú prostredie, a nemajú potrebu lietať do vzdialenejších miest.

Čmeliak zemný (Bombus terrestris L.) je v Európe najpočetnejším a najväčším druhom svojho rodu. Patrí do druhovej skupiny pollen storres, tzn. že robotnice ukladajú peľ a med do zvláštnych voskových nádob. Z uskladnených zásob neskôr robotnice kŕmia larvy podobne ako včely. Telo čmeliaka zemného je oválne. Má čiernu farbu so žltohnedým pruhom za hlavou, na predhrudí a uprostred na zadočku. A bielym pruhom na konci zadočku. Robotnice merajú okolo 16 mm, matka 25 mm. Prvé robotnice (o ktoré sa stará len matka) sú veľké len 8 až 10 mm. Zdroj: Wikipédia

Prečo čmeliak?

Existuje mnoho rôznych druhov hmyzu, ktoré by mohli byť používané pre opeľovanie rastlín v skleníkoch – ako sú včely, motýle a niektorý dvojkrídlový hmyz. Oproti včelám však vie čmeliak pracovať dvakrát rýchlejšie a dôkladnejšie. Navyše pre včelu je kvet paradajky veľmi málo atraktívný, pretože neobsahuje nektár.

Opeľovanie je v podstate prenos peľových tŕň z jednej rastliny na druhú. Peľ držia čmeliaci na nohách a časť prenášajú na ďalšie kvety, aby došlo k opeleniu a vytvoreniu plodov. Zo zle opelených alebo neopelených kvetov sa plody vôbec netvoria alebo bývajú tvarovo deformované

„Múdry“ čmelín

Úľ, ktorý v skleníku používame, pozostáva z kartónového obalu, v ktorom je zapustená vlastná konštrukcia, kde budujú čmeliaky svoje dielo. Obal chráni úľ pri preprave aj na stanovišti. A zabezpečuje priaznivejšiu mikroklímu. Na dne krabice je umiestnená nádoba s cukrovým roztokom, ktorý dodáva čmeliakom potrebnú energiu. Letová aktivita čmeliakov je riadená pomocou Wi-Fi prijímača, na ktorom je napojená závora, ktorá ich od určitej chvíle nepustí z úľa von a umožní im iba návrat.

Robotníčky sa v hniezde starajú o larvy, ktoré musia byť neustále kŕmené veľkým množstvom peľu. Čím viac lariev je, tým viac peľu je potrebné zbierať, čo má za následok väčšie opeľovanie. Paradajky si tak pokojne rastú a dozrievajú v nekonečných lánoch pripomínajúce prechádzku rajskou záhradou.