Sledujte nás

Zázrak menom lykopén

Zázrak menom lykopén

Napadlo vás niekedy pátrať po tom, prečo sú paradajky červené? Nás áno. A dospeli sme k prekvapivým záverom. Za farbu priamo nabádajúce "k zakúsnutiu" totiž môže starý dobrý lykopén. Červené rastlinné farbivo, ktoré vzniká v konečnej fáze zrenia. Možno ste o ňom už počuli v súvislosti s jeho perfektnými antioxidačnými účinkami. Práve vďaka nim sa totiž v organizme zdatne popasuje so všetkými oxidačnými procesmi, ktoré by mohli spôsobiť starnutie buniek alebo poškodiť DNA.

V ľudskom tele sa lykopén netvorí a jedinou cestou, ako ho získať, je pravidelný prísun ovocia a zeleniny. Najvyšší obsah má tropické ovocie guava (5204 mikrogramov / 100 g), na päty mu potom šliape vodný melón (4532 mikrogramov / 100 g), papája (1828 mikrogramov / 100 g) a paradajka (1601 mikrogramov / 100 g). A práve paradajky sú pre nás celoročne najdostupnejšou možnosťou. Malé množstvo lykopénu ale nájdeme aj v červenej paprike, červenej kapuste a mrkve.

Prevencia infarktu i rakoviny

Aspoň jedna vanička paradajok by rozhodne nemala chýbať v žiadnej domácej lekárničke. Spektrum ich liečivých účinkov totiž nemá medzí. Poslúži dokonca ako prevencia vzniku rakoviny (predovšetkým prostaty a žalúdka). A nesporné výhody má aj pre fajčiarov. Je vedecky dokázané, že lykopén výrazne znižuje nebezpečenstvo vzniku rakoviny pľúc. Cigaretový dym obsahuje voľné radikály oxidu dusičitého NO2, ktoré prispievajú k riziku vzniku nádoru na pľúcach. Najviac zastúpený karotenoid v pľúcach je práve lykopén – účinný pomocník pri boji s voľnými radikálmi.

Lykopén hravo zatočí aj s cholesterolom, ktorý sa usadzuje v cievach a spôsobuje tak ich zužovanie. To môže končiť až infarktom. Izraelskí vedci v laboratórnych podmienkach preukázali, že lykopén znižuje o 73% tvorbu LDL cholesterolu a urýchľuje tiež jeho degradácii. Ich kolegovia z Oxfordskej univerzity prispeli zistením, že osoby, ktoré pravidelne konzumujú lykopén znižujú riziko kardiovaskulárneho ochorenia o 30 – 40%.

 Elixír večnej mladosti

Pokiaľ do nášho jedálnička zaradíme potraviny obsahujúce lykopén, je to akoby sme jedli jednu z ingrediencií elixíru mladosti a večného zdravia. Vďaka lykopénu môžeme zlepšiť funkciu dýchacej sústavy, spomaliť starnutie kože a chrániť ju proti UV žiareniu, znížiť riziko osteoporózy a zlomenín a tiež zlepšiť fyzickú výkonnosť tela. Dôvodov, prečo by sme si mali lykopén pravidelne dopriať, je ale oveľa viac. Dokáže sa napr. popasovať s kvasinkovými infekciami, chrániť mozog, zlepšiť potenciu, pozitívne ovplyvniť kvalitu vlasov alebo znížiť krvný tlak. Jeho deficit môžete riešiť voľnopredajnými doplnky stravy v lekárňach, alebo zvoliť príjemnejší variant v podobe čerstvého ovocia a zeleniny.

Paradajky ako liek

Oficiálne odporúčaná denná dávka lykopénu nie je stanovená. Doktor Giovannucci z Harvardskej školy verejného zdravia však odhaduje, že by sme mali prijať minimálne 10 mg lykopénu denne. Približne 400 gramov zrelých surových paradajok ho obsahuje cca 6 – 10 mg. A 400 g čerstvej zeleniny je tiež minimálne množstvo, ktoré odporúča denne zjesť Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Dobrá správa je, že lykopén odoláva vysokým teplotám a pri varení tak nedochádza k jeho znehodnoteniu. Práve naopak, tepelná úprava zlepšuje jeho prijateľnosť pre ľudský organizmus. Ak teda máte radi paradajky na pizzi, rajčinovú omáčku, rajčinovú polievku či inak tepelne upravená paradajky, získate ešte viac lykopénu (až desiatky mg), ako zo surových plodov.