Sledujte nás

Farbami (nielen) proti bacilom

Farbami (nielen) proti bacilom

Svet okolo nás je farebný. Zelená upokojuje, červená je dráždivá, čierna je noc a oranžová je slnko, keď zapadá. Dúha plná farieb je fenomén, ktorý nás odpradávna fascinuje a spája sa s ním rad legiend. Rovnako obdivujeme farebné motýlie krídla, perie exotického vtáctva alebo pestro rozkvitnutú lúku. Skrátka farby hrájú dôležitú úlohu v našom živote, a to ako estetickú, tak v prípade potravín, tiež zdravotnú.

Rad farbív obsiahnutých v zelenine patrí medzi takzvané fytonutrienty. Látky, ktoré chránia pletiva rastlín pred pôsobením patogénov (baktérie, huby …). A rovnakú starostlivosť zabezpečia tiež ľudskému telu. Jedna z poučiek o stravovaní hovorí, že by naše jedlo malo byť pestré ako samotná dúha. A má recht! Vďaka spektre farieb, ktorým zelenina hýri, to navyše bude hračka.

Skrytá symbolika farieb

Každá farba symbolizuje iné pre ľudský organizmus nevyhnutné látky a vitamíny. Pre zjednoduchšenie ich môžeme rozdeliť do piatich skupín – na červenú, purpurovú (modrú), oranžovú, zelenú a bielu.

Medzi červeno sfarbenú zeleninu patria paradajky, papriky, repa, červená kapusta a reďkovky. Táto skupina je bohatá na antioxidanty – najmä lykopén. Červená farba tiež často značí, že zelenina obsahuje dôležité vitamíny C a A. V červenej repe je navyše obsiahnuté farbivo betanín, ktoré funguje ako antioxidant a zároveň má protizápalové a čistiace vlastnosti.

Do purpurovej skupiny patria baklažán, kaleráb alebo červená cibuľa. Sfarbenie majú na svedomí látky, ktoré sa súhrnne nazývajú antokyány. Tie pôsobia preventívne proti infekcii močových ciest. Mimo to potláčajú rast baktérií, majú protisklerotické účinky, zlepšujú fungovanie očí aj mozgu a predchádzajú celej rade neurodegeneratívnych porúch. Pretože dokážu spevniť štruktúru krehkých žilových a kapilárnych stien, osvedčili sa aj pri liečbe kŕčových žíl.

Nie nadarmo sa hovorí staré dobré príslovie: „Kto mrkvičku chrúme, ten potom dobre vidí“. Práve mrkva, tekvica a paprika sú asi najčastejšími zástupcami u nás pestovanej zeleniny, ktorá je nositeľkou oranžovej farby. Sfarbenie im prepožičiavajú tzv. karotenoidy. Najznámejším z nich je beta-karotén, vďaka ktorému vzniká v našom tele nevyhnutne potrebný vitamín A. Ten, kto si bude pravidelne dopriavať oranžovú stravu, sa môže tešiť nielen na zdravý zrak, ale aj zregenerované tkanivo a posilnenie kostí a zubov. Je tiež známe, že potraviny bohaté na beta-karotén znižujú riziko vzniku rakoviny a srdcových ochorení.

Zelená má u nás silnú základňu. Nájdeme ju predovšetkým u listovej zeleniny, brokolice, špenátu, kelu, uhoriek alebo hrášku. V tejto zelenine je hojne obsiahnutý karotenoid luteín, ktorý má pozitívny vplyv na náš zrak. Niektoré štúdie dokonca preukázali, že pôsobí proti vzniku degeneratívnych očných vád. Listová zelenina je tiež výborným zdrojom kyseliny listovej (vitamín B9), ktorá hrá dôležitú úlohu v tehotenstve. Napomáha zdravému vývoju plodu a predchádza degeneratívnym vadám. Zvýšiť príjem kyseliny listovej sa odporúča obzvlášť pri dojčení.

Biela farba je typická pre širokú skupinu zeleniny. Nájdeme v nej cesnak, cibuľu, karfiol, patizón, kaleráb, reďkovka alebo špargľa. Cibuľa a cesnak obsahujú látku nazývanú alicín, ktorá má na svedomí ich typicky štipľavú arómu. Zároveň ale pôsobí aj proti ukladaniu tukov v cievnych stenách, má protizápalové účinky a uplatňuje sa ako prírodné antibiotikum. Bielo sfarbená zelenina je výborným zdrojom draslíka, ktorý významne ovplyvňuje činnosť svalov (najmä srdca) a podieľa sa aj na využití sacharidov a syntéze proteínov. Karfiol a reďkovka sú pre zmenu zdrojom glukosiolátu – látka, ktorá znižuje riziko vzniku rakoviny.

 

Jednotlivé druhy zeleniny majú oveľa viac zdravotných benefitov, než bolo popísané vyššie. Avšak už z ich stručného výpočtu je jasné, že by sme mali jesť rozmanito, a tým zaistiť pre naše telo vyvážený prísun dôležitých živín. Keď si k tomu zoberieme na pomoc farebnú zeleninu, rozhodne nič nepokazíme. Pokiaľ bude príloha nášho obeda rovnako pestrá ako rozkvitnutá lúka, potešíme tým zmysly a prospejeme svojmu zdraviu oveľa viac, než keď si dáme jednotvárnu kôpku hranoliek alebo ryže.