Kto sú naši strážcovia porastov?
Každý deň robíme všetko pre to, aby paradajky v Kameničanoch boli chutné a zdravé. Do skleníka preventívne vypúšťame každý týždeň prirodzených nepriateľov škodcov. Tento "dobrý" hmyz sa vyskytuje prirodzene aj v prírode, my ho ale vypustíme v správny čas na správnom mieste. Tak sa v skleníku vytvorí stabilná populácia predátorov a parazitov, ktorí neumožnia škodcom premnožiť sa.
Dravá ploštica Macrolophus pygmaeus (slovensky klopuška skleníková), ktorú do skleníka vypúšťame už na začiatku pestovania. Aby sa nám rýchlo rozmnožila, dokonca ju kŕmime vajíčkami iného hmyzu. V skleníku potom klopuška behá po listoch a vyhľadáva vajíčka a larvy škodcov, ktorými sa živí. Je to dôležitý predátor, ktorý nám pomáha chrániť rastliny pred molicami, húsenicami, voškami i sviluškami.
Parazitická osička Encarsia formosa (slovensky mšicovník) je drobný hmyz, ktorý lieta po skleníku a vyhľadáva larvy molíc. Hovorí sa, že bez molíc sa nedá pestovať paradajky – a ani náš skleník nie je výnimkou. Encarsia nám však pomáha udržiavať akúsi prírodnú rovnováhu, vďaka ktorej sa nám molice nepremnožia. Akonáhle osička nejakú larvu nájde, nakladie do nej svoje vajíčko a za niekoľko dní sa vyliahne nový jedinec. Encarsia sa používa pre ochranu rastlín už skoro 50 rokov.
Ako vidíte, je to iný prístup k ochrane rastlín, než na ktorý sme na Slovensku zvyknutí. Pre tradičných pestovateľov, ktorí bežne používajú chemické postreky, je to prístup vzdialený a nedôveryhodný. Pokiaľ sa ale správne skombinujú preventívne opatrenia s pravidelnou aplikáciou biologickej ochrany, dochádza k použitiu chémie len zriedka alebo vôbec. Dôkazom sú stovky hektárov skleníkov v Holandsku, Francúzsku, Španielsku a ďalších krajinách, kde sa tento spôsob ochrany rastlín využíva.