Sledujte nás

Terajšok.sk: Kúpili by ste rajčiny za 20 eur?

Terajšok.sk: Kúpili by ste rajčiny za 20 eur?

KAMENIČANY – Ich víziou bol svet, v ktorom budeme jesť viac lokálne vypestovanej zeleniny. Najmodernejší skleník pre pestovanie rajčín na území Slovenska, ktorý stojí pri obci Kameničany, však vysoké ceny energií donútili k zásadnému kroku.

„Je pravda, že s produkciou rajčín končíme, a to už do dvoch týždňov,” potvrdil pre Terajšok Radek Fojtík, vedúci prevádzky.

Najväčšou záťažou pre pestovanie rajčín v zimnom období sú totiž náklady na tzv. pestovateľské svetlá, ktoré v chladných mesiacoch nahrádzajú prirodzené slnečné žiarenie. Tie farme umožňovali produkovať rajčiny celých 12 mesiacov v roku. V súčasnosti však tvoria viac ako 80 percent celkovej spotreby elektrickej energie, a to je pre ekonomiku podniku neúnosný stav. Túto zimu tak s nákupom rajčín z Kameničian počítať nemôžeme.

„Ak by farma nepristúpila k prerušeniu produkcie, zákazníci by v zime museli za naše rajčiny zaplatiť dvojnásobok súčasnej ceny. Domnievame sa, že takú cenu by neakceptovali ani tí najvernejší. Cena za kilo by sa totiž výrazne priblížila k 20 eurám.”

Všetka práca v skleníkoch sa vykonávala ručne, pričom farma poskytovala pracovnú príležitosť prevažne ľuďom z miestneho regiónu. Tí sa ale o svoje zamestnanie ani počas zimných mesiacov obávať nemusia. V Kameničanoch totiž s pestovaním obľúbenej plodiny definitívne nekončia. Výsadba nových rastlín je naplánovaná na polovicu decembra.

„Do tej doby musíme dôkladne vyčistiť skleník a pripraviť ho na novú výsadbu, o ktorú sa bude treba starať. Samozrejme, našou úlohou je čo najviac ušetriť, ale našich zamestnanacov prepúšťať nebudeme. Celá odstávka sa týka iba samotnej produkcie. Dúfame, že v marci, kedy se začnú červenať prvé plody, sa vrátia aj naši verní zákazníci, aby si svoje obľúbené rajčiny mohli opäť zakúpiť,” dodal Fojtík.

Prevzato: https://terajsok.sk/2022/11/20/rajciny-za-20-eur-kupili-by-ste/