Sledujte nás

Zdravý tanier – eště lepšie!

Zdravý tanier – eště lepšie!

Viete, čo je Zdravý tanier? Jedná sa o názornú pomôcku pre nastavenie vyváženého stravovania. Stačí si predstaviť tanier, na ktorý v mysli naukladáme všetko, čo sa chystáme za deň zjesť.

Ak sa chceme stravovať zdravo a prirodzenou cestou ozdraviť svoje telo, výsledok by mal byť nasledujúci: Polovica taniera je naplnená zeleninou, ovocím a sacharidmi, pričom zelenina tvorí väčšinu. Druhá polovica je rozdelená medzi tuky a bielkoviny. Jedlá na tanieri sú ochutené kvalitnými panenskými olejmi a posypané orieškami a semienkami. Vedľa taniera stojí potom veľká sklenená fľaša plná čistej vody na pitie.

Čo odporúčajú novšie verzie? Základom stravy sú stále skutočné potraviny. O nich tiež hovoria najnovšie svetové výživové štúdie. Oproti Zdravému tanieru však priamo ponúka ďalšie výživové verzie a potravinové skupiny ešte zjednodušuje. Pôvodné skupiny bielkovín a tukov dáva do jednej polovice taniera, skupiny sacharidov a zeleniny s ovocím do druhej polovice. Táto úprava uľahčuje individuálne zostavovať vlastný jedálniček.

Zdravá strava môže mať rôzne podoby. Mnohým bude vyhovovať zobrazená vyvážená strava, niekomu môže viac prospievať rastlinná strava s vyšším obsahom sacharidov a inému nízkosacharidová strava s vyšším podielom tukov a bielkovín.

PS: Ale odporúčame mať naše paradajky stále po ruke.