Sledujte nás

TV Markíza: Drahé energie zasadili pestovateľom tvrdú ranu.

TV Markíza: Drahé energie zasadili pestovateľom tvrdú ranu.

V zime budeme odkázaní zrejme len na rajčiny z dovozu. Energetická kríza tvrdo zasiahla aj pestovateľov plodín v skleníkoch. Jeden z významných producentov rajčín v Kameničanoch už zastavil zimnú produkciu.

Rajčiny z farmy v Kameničanoch pri Ilave nechýbali na pultoch ani v zime – vďaka špeciálnym svetlám, ktoré dokážu nahradiť slnečné lúče. Teraz si to však nemôžu dovoliť.

Ceny energie medziročne vzrástli až trojnásobne a ďalšie zdražovanie je len otázkou času. Keďže na pestovateľské svetlá pripadá až 80 percent celkovej spotreby energie, je to pre firmu neúnosná ekonomická záťaž. Ak by to premietli do ceny rajčín, nikto by si ich nekúpil.

K ráznemu kroku museli pristúpiť napriek tomu, že majú vlastnú bioplynovú stanicu. Pracovníci teraz oberajú posledné plody a rastliny likvidujú. Skleník musia vyčistiť.

Prvýkrát v histórii farmy nebudú mať paradajky v zime. Prepúšťať zamestnancov nebudú. V decembri bude treba chystať mladé rastlinky na ďalšiu sezónu. Podobný problém majú aj ostatní pestovatelia.

Viac sa dozviete z reportáže: https://tvnoviny.sk/ekonomika/clanok/367038-drahe-energie-zasadili-pestovatelom-tvrdu-ranu-hrozi-ze-v-zime-budeme-odkazani-len-na-rajciny-z-dovozu